چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

بسته بندي مناسب، شرط اول موفقيت آجيل ايراني در جهان

درحالی که بسته بندی محصولات راز طلایی رشد صادرات غیرنفتی محسوب می شود، عمده محصولات کشاورزی به دلیل نامطلوب بودن فرآوری و بسته بندی نه تنها با عرضه فله ای ارزآوری شان کاهش یافته بلکه روز به روز جایگاه صادراتی خود را در بازارهای جهانی از دست می دهند و با نام و برند کشورهای دیگر در بازار جهانی عرضه می شوند که این امر آفت اعتبار کالای ایرانی در بازارهای جهانی شده است.

ایران با تولید سالانه بیش از ۲۰۰ تن زعفران در رتبه اول تولید این محصول در جهان قرار داشته و بیش از ۹۰ درصد زعفران مصرفی جهان را تامین می کند اما این محصول به دلیل نداشتن بسته بندی مناسب و بازار پسند در کشورهای دیگر همچون امارات و اسپانیا مجددا بسته بندی و به نام این کشورها در بازارهای هدف عرضه می شود.

همچنین ایران با تولید بیش از یک میلیون تن خرما در مقام دوم تولید خرمای جهان قرار دارد اما به دلیل نداشتن فرآوری مناسب و بسته بندی بازار پسند، ارزآوری آن نسبت به میزان تولید و صادراتش بسیار پایین است.

پسته،خشکبار،انواع میوه، سبزی، گل و حتی سیب زمینی و پیاز و بسیاری از محصولات با وجود کیفیت بالا و مرغوبیت، بسته بندی نامناسب و غیراستانداردی دارند که صادرات آنها را با مشکل روبه رو کرده است.

یک بسته بندی شکیل و کارآمد می تواند نبض بازار جهانی را در دست بگیرد؛ محصولی که با هزینه و رنج بسیار در کشور تولید می شود باید بسته بندی مطلوب و جذابی داشته باشد تا به مقصد برسد و در بازارهای جهانی شهرت کسب کند اما...

بسته بندی زیرمجموعه هنر بازاریابی است که نشانگر رشد ساختار تولید و بازار هر کشوری به شمار می رود، از این رو کشورهایی همچون اسپانیا توانسته اند با بسته بندی مناسب و بازارپسند، بازار جهانی محصول زعفران ایران را به نحو مطلوبی در اختیار خود بگیرند و بسته بندی نامطلوب آفت اعتبار کالای ایرانی در بازارهای جهانی شده است.

به اعتقاد کارشناسان با توجه به اینکه توان رقابتی کالای با بسته بندی مناسب در بازارهای جهانی بسیار بیشتر از عرضه این محصول به صورت فله یا بسته بندی غیراستاندارد است، دولت باید با برنامه ریزی کارآمد و اصولی وضعیت صادرات کالاهای غیرنفتی را در کشور به نحو چشمگیری توسعه دهد و می تواند با کنترل تعرفه کالاها در بازار داخلی، صادرات کالاهای غیرنفتی را در بازار جهانی به نحو مطلوبی کنترل کرده و با قیمت مناسبی در بازار جهانی به فروش برسانند.

لازم به ذكر است كه يكي از رموز موفقيت آجيل مانيكه توانسته است علاوه بر بازارهاي داخلي برخي از نيازهاي كساني كه دوست دارند آجيل ايراني را به عنوان بهترين و بومي ترين سوغاتي ايراني ارائه نمايند، در بسته بندي هاي بهينه و طراحي پكيج هايي است كه علاوه بر ارائه محصول زيبايي هاي خاصي را به همراه دارد.