چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

مواظب يلداي غير بهداشتي و آجيل هاي غير مرغوب باشيم

به تدريج داريم به شب يلدا نزديك مي شويم، هر چه به شب يلدا نزديک‌تر مي‌شويم، حال و هواي جشن گرفتن، دور هم بودن وخريد هم بيشتر مي‌شود. بازار هندوانه و انار، خرمالو و ازگيل و بالاخره آجيل، داغ داغ است، به خصوص که هر روز خوراکي تازه‌اي، از ميوه‌هاي خشک تا آجيل هاي دريايي در مغازه‌ها خودنمايي مي‌كنند.
در اين ميان، افرادي هم هستند که  با آنکه از مضرات برخي خوراکي ها خبر دارند، با جمله «يک شب كه هزار شب نمي‌شود» به استقبال هر آنچه نبايد، مي روند.
آجيل شب يلدا هم  يکي از اقلامي است که بي‌توجهي به سلامت آن، مي‌تواند شيريني شب يلدا را با تلخي درد و درمانگاه و سرم و... همراه كند.
سيدرضا غلامي، رئيس اداره بهداشت مواد غذايي و بهسازي اماکن وزارت بهداشت، با تاکيد بر ارجحيت مصرف آجيل‌هاي بسته بندي شده و مجوزدار، مي گويد:  از آنجايي که اقلام غذايي بسته بندي شده و مجوزدار، تحت نظارت دانشگاه‌ها وارد بازار مي شوند، ارجحيت مصرف دارند، اما به دليل محدوديت تنوع و پراکندگي پخش، هنوز نمي توانيم به شکل 100 درصد به مردم بگوييم که از آجيل هاي فله استفاده نکنند.

او توصيه مي‌كند که مردم آجيل هاي فله را به هيچ وجه از دست فروش ها وفروشگاه هاي دور افتاده که مشتري هاي کمي دارند خريداري نکنند بلکه به سراغ فروشگاه هاي شناخته شده و مراکز پر فروشي بروند که آجيل هاي فله تازه اي ارائه مي‌کنند.
مراقب آفلاتوكسين باشيد
دکترربابه شيخ الاسلام، متخصص اپيدميولوژي تغذيه نيز در زمينه دقت در خريد آجيل از مراکز معتبر به همشهري مي گويد: برخي از فروشگاه هاي دورافتاده و کم مشتري، حتي اقدام به فروش اقلام صادراتي از خشکبار مثل پسته هاي آلوده به آفلاتوکسين مي‌کنند؛ يعني چيزي که از صادرات مطرود شده را به داخل مي آورند و مي‌فروشند که مصرف اين آجيل‌هاي آلوده خطرناک خواهد بود.
اين نكته‌اي است كه دکتر سيد ضياءالدين مظهري، متخصص تغذيه و رئيس انجمن تغذيه ايران هم به آن اشاره مي‌كند و مي‌گويد: آلودگي به آفلاتوکسين، به خصوص در رابطه با  فندق، بادام زميني و پسته که از دانه‌هاي روغني هستند، اهميت بيشتري دارد، چرا که اگر اين اقلام در مکان‌هاي مرطوب نگهداري شوند، احتمال آلوده شدنشان به ميزان زيادي افزايش مي‌يابد.
او ظاهر اين آلودگي‌ها را به شکل دانه هاي سياهي در بين دو قسمت بادام زميني  يا رنگ قهوه اي و سبز در ميانه فندق ها توصيف مي‌كند و در رابطه با ميزان خطرساز بودن آفلاتوکسين، ادامه مي دهد: اين آلودگي در مقدار کم و مداوم سبب ايجاد سرطان کبد شده و در دوز بالا کشنده است.
دکتر مظهري همچنين در رابطه با مصرف بادام هاي تلخ در کودکان هشدار داده و مي گويد: مصرف بادام هايي که مزه تلخ دارند به خصوص در کودکان بسيار خطرناک خواهد بود، چرا که اسيدسيانيدريک موجود در آنها خاصيت سمي قوي دارد که به هموگلوبين متصل شده و به ويژه در کودکان، کشنده خواهد بود.
 خطر به رنگ قرمز و سياه
نکته ديگري که تمامي متخصصان بر آن تاکيد دارند، توجه به رنگ و تازگي دانه هاي آجيلي است که خريداري مي شود.
دکتر مسعودکيمياگر، متخصص تغذيه و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، در اين زمينه مي گويد: دانه هاي آجيلي که رنگ آنها به دست بچسبد، پسته‌هايي که زيادي قرمز باشند يا تخمه هايي که زيادي سياهند از مظاهر دانه‌هاي آجيلي رنگ شده و خطرناک به شمار مي‌آيند که غير مجاز بودن رنگ آنها در بسياري از موارد مي تواند براي مصرف‌کنندگان خطرناک باشد.
دکتر مظهري نيز در زمينه کهنگي آجيل هشدار مي دهد و مي‌گويد: سنت هاي موجود و تقاضاي زياد افراد به خصوص در مراسمي مثل شب يلدا باعث مي شود تا افراد سودجو، قسمتي از آجيل هاي مانده و کهنه را به اسم آجيل هاي تازه به مشتري‌ها غالب کنند، اما اگر خريداران به نکاتي مثل عدم سوراخ بودن پسته ها يا پوکي دانه هاي آجيل دقت کنند به ميزان زيادي به کهنگي اين اقلام پي خواهند برد.
دکتر شيخ الاسلام نيز در اين زمينه به مزه مشهود آجيل هاي مانده اشاره کرده و مي‌گويد: به عنوان مثال پسته هاي مانده، مزه «نا» مي دهد يا برخي از اين دانه ها، بوي کپک مشهودي دارند و خيلي هم خطرناکند.
اين در حالي است که تمامي متخصصان ياد شده در هشدارهاي خود به زيان آجيل هاي شور به خصوص براي سالمندان، افراد با سابقه خانوادگي بيماري هاي قلبي و پرفشاري خون و کودکان نيز اشاره مي کنند و معتقدند: دانه هايي که با سرکه يا طعم دهنده‌هاي ديگر پوشيده شده باشند نسبت به دانه هاي شور بسيار سالم تر هستند.
اين متخصصان همچنين به مطلوب  بودن وجود ميوه هاي خشک در آجيل اشاره مي کنند. به عنوان مثال، دکتر کيمياگر به کم کالري بودن اين نوع از خوراکي ها نسبت به دانه هاي روغني اشاره کرده و توجه افرادي را که درصدد کاهش وزن هستند به اين خوراکي ها جلب مي کند.
دکتر شيخ الاسلام نيز در پاسخ به اين سوال که ميوه هاي خشک را توصيه مي کنيد يا نه؟ مي‌گويد: بالاخره هر جور که حساب کنيد ميوه هستند و حتي خشک آنها هم برخي از ويتامين ها و مواد معدني را در بردارد ضمن اينکه قند آنها هم طبيعي است و از کالري پاييني هم برخوردارند.
در اين ميان دکترمظهري نظر متفاوتي دارد و معتقد است در شبي که ميوه هاي آبدار، مقوي و مغذي نظير انار، هندوانه، خرمالو، مرکبات و ازگيل تازه را مي توان خورد، چرا بايد سراغ انواع خشک شده رفت که ويتامين هاي کمتري دارند و شيوه هاي خشک کردن نيز بر سلامت آنها تاثيرات متفاوتي را مي گذارد.
با تمام اين تفاسير، همه متخصصان توافق دارند كه آجيل يکي از مقوي ترين و مغذي ترين اقلام خوراکي شب يلداست و مخصوصا براي بچه ها و افرادي که مشكل خاص گوارشي ندارند توصيه مي شود. البته همه متخصصان تاكيد مي‌كنند که زياده روي در مصرف مواد غذايي مفيد، هرگز مفيد نيست. (آجيل ماني، خشبكار ايراني، اعتبار جهاني)